Dieta

Nietolerancje pokarmowe kontra skóra. Sprawdź, jak dieta może “odbijać” się na naszej twarzy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowa i piękna skóra? Wszystkie o niej marzymy. Dowiedz się, jaki wpływ na wygląd naszej cery ma dieta i wprowadź do swojego życia pozytywne zmiany!

Zdrowa i piękna skóra – cel, do którego warto dążyć!

To zrozumiałe, że każda z nas chce mieć zdrową i piękną cerę. Inwestujemy w drogie kosmetyki, a jednocześnie zdarza nam się nie dostrzegać roli, jaką w tym wszystkim odgrywa dieta. Korzystna dla zdrowia zbilansowana dieta czyni cuda. Zamiast tego niejednokrotnie wpadamy w najróżniejsze pułapki np. diety eliminacyjne. Nie zawsze jest to złe rozwiązanie, jednak w wielu przypadkach może to doprowadzić do poważnych niedoborów. Zanim się na nią zdecydujesz – przemyśl to dobrze!  

Nietolerancje pokarmowe – modne hasło

Na pewno choć raz słyszałaś, że ktoś ma nietolerancję pokarmową i stosuje dietę eliminacyjną. To ostatnio niezwykle modne hasło i podejście. Każdy medal ma jednak dwie strony – w tym przypadku warto przyjrzeć się bliżej kwestii testów IgG, które z założenia mają wykrywać nadwrażliwość na konkretne produkty i pomóc w decyzji o stosowaniu diety eliminacyjnej. Takie testy budzą ogromne zainteresowanie, nie brakuje jednak kontrowersji. Jak je wykonać? Można to zrobić w wielu laboratoriach poprzez oddanie krwi oraz zapłacenie sporej sumy. Testy IgG to koszt od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Cena zależy od ilości badanych nietolerancji. Takie badania oferuje wiele firm, które oczywiście zachwalają je jako remedium na wszystkie problemy. Co na to eksperci? 

Testy IgG – co sądzą specjaliści?

Większość alergologów przestrzega przed wydawaniem niemałych pieniędzy na testy mające wykrywać nietolerancje. Niektórzy mówią wprost – to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jeżeli testy wykonamy w różnych laboratoriach, istnieje duża szansa, że ich wyniki będą znacznie różnić się między sobą. Oznaczenie przeciwciał klasy IgG zdaniem wielu ekspertów świadczy po prostu o kontakcie z danych składnikiem, a ich wytworzenie to normalna reakcja naszego układu odpornościowego. Jakość testów IgG alergolodzy określają jako wątpliwą. Także naukowcy z dziedziny dermatologii, opierając się na badaniach, twierdzą, że testy tego typu prowadzą do fałszywych wyników i nie pomagają w walce o zdrową, piękną skórę.

Alergia – na to uważaj!

Warto zauważyć, że alergia to coś innego niż nietolerancja i ją warto mieć na uwadze, jeżeli chcemy zachować zdrowie. Reakcje alergiczne mogą być bardzo groźne – od wysypki do nawet wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli podejrzewasz u siebie alergie, udaj się na testy do alergologa. Lekarz powinien rozwiać Twoje wątpliwości i doradzić dalsze postępowanie. 

Chcesz być piękna – jedz to!

Jeżeli chcesz mieć piękną cerę, zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazły się składniki takie jak: pomidory, łosoś, papryka czerwona czy orzechy. To jedynie przykłady zdrowych produktów, które warto jeść na co dzień. Eksperci są tu właściwie zgodni. Dieta na piękną cerę to dieta, która zawiera mnóstwo owoców i warzyw. Istotne jest także ograniczenie alkoholu, słodyczy oraz słonych przekąsek, takich jak chipsy czy paluszki. No i najważniejsze – woda, dużo wody! Nawodniona cera jest piękna i promienna.

Zdjęcie główne: Dan Gold/unsplash.com

Polecane artykuły
Dieta

Jak wybrać odpowiednie suplementy diety dla wsparcia układu immunologicznego?

Odkryj znaczenie odpowiednio dobranych suplementów diety wpływających na wzmocnienie układu immunologicznego. Zrozum, jak wspierają organizm i dlaczego są tak ważne w utrzymaniu zdrowia.
Czytaj więcej
Dieta

Czy produkty na bazie konopi mogą wspomóc twoje zdrowie i samopoczucie?

Podpowiadamy, jak konopie mogą wpływać na twoje zdrowie i samopoczucie. Odkryj niewykorzystany potencjał natury poprzez nasz praktyczny przewodnik.
Czytaj więcej
Dieta

Jak adaptogenne grzyby mogą poprawić twoje samopoczucie i energię: przewodnik do personalizowanych konsultacji online

Odkryj tajemnicze właściwości adaptogennych grzybów, które mogą znacząco poprawić Twoje samopoczucie i energię. Dowiedz się więcej o personalizowanych konsultacjach online, zapewniających dostosowaną do Ciebie, profesjonalną pomoc.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *