Porady

Jak ćwiczyć w upały? 7 cennych rad

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do aktywności fizycznej latem ciężko się zmobilizować. Wpływ na to ma zwłaszcza wysoka temperatura. Nasz organizm szybciej się męczy, a do tego ciężej się oddycha. Jak przygotować się do ćwiczeń w wakacje?

Aktywność fizyczna latem

Ruch jest bardzo ważny dla naszego ciała. Wspomaga on metabolizm i sprawia, że mięśnie nie wiotczeją. Warto ćwiczyć przynajmniej 2 razy w tygodniu, nawet podczas upałów. Trzeba tylko znać złote zasady, które sprawią, że nawet latem treningi będą przyjemne.

1. Nawodnienie organizmu

Jest to najważniejsza z zasad podczas ćwiczeń latem. Nie można o niej zapominać. Ruch sprawia, że bardziej się pocimy, a organizm szybciej się odwadnia. Duża ilość wody podczas treningu i przed sprawi, że będzie on bardziej efektywny. Na dwie godziny przed ćwiczeniami należy wypić 1,5 l wody. Natomiast podczas samej aktywności warto nawadniać się małymi łykami co 15–20 minut.

Woda powinna być niegazowana i lekko schłodzona, ale nie lodowata. Warto pamiętać, że wypicie zbyt dużej ilości wody podczas ćwiczeń na brzuch może powodować dyskomfort.

2. Poranne treningi

Jeśli jesteś nocnym markiem i zazwyczaj lepiej ćwiczy Ci się wieczorem lub po południu, latem powinieneś to zmienić. Poranne aktywności, koło 5–6:00 będę najbardziej wydajne. Twój organizm będzie wypoczęty i będzie miał energię na cały dzień. Do tego o poranku powietrze jest chłodniejsze i lepiej się oddycha. Wydolność płuc wzrasta. Najlepiej biega się w otoczeniu natury. Pamiętaj, że beton zdecydowanie szybciej się nagrzewa.

3. Uzupełnij elektrolity

Podczas aktywności fizycznych, zwłaszcza tych latem, tracimy znaczną ilość elektrolitów. Warto je regularnie uzupełniać. W napojach izotonicznych znaleźć można sód i potas, które pomagają absorbować wodę w organizmie. Wybieraj te produkty, które nie zawierają cukru. Możesz je także wykonać samodzielnie. Wystarczy, że do szklanki wody lub naturalnego soku owocowego dodasz szczyptę soli i dokładnie wymieszasz.

4. Nie zapominaj o węglowodanach

Węglowodany to paliwo dla organizmu. W diecie, nawet redukcyjnej, powinny stanowić około 50% wszystkich posiłków. Bez nich ciało nie będzie miało siły, aby ćwiczyć i spalać kalorie. Stawiaj zawsze na zdrowe, zbilansowane posiłki.

5. Dostosowanie do warunków

Do treningów w różnych warunkach można przywyknąć. Aklimatyzacja polega na przyzwyczajaniu ciała do ćwiczeń przy wysokich temperaturach. Wystarczy systematycznie zwiększać intensywność ćwiczeń na świeżym powietrzu. Odpowiednio wykonane sprawią, że latem będziemy się mniej pocić, a tętno nie będzie znacząco przyspieszać.

6. Woda tuż przed treningiem

Kilka chwil przed treningiem warto schłodzić organizm. Wypicie wody wyjętej prosto z lodówki sprawi, że ciało schłodzi się, a ciśnienie krwi będzie niższe. Taki zabieg znacząco wpłynie na jakość treningu oraz komfort cieplny podczas samych aktywności fizycznych.

7. Wybieraj jasną odzież

Jasne ubrania odbijają słońce, dzięki czemu ciało nie nagrzewa się tak mocno. W sklepach sportowych znaleźć można odzież specjalnie przeznaczoną do aktywności fizycznej latem. Materiał, z którego jest wykonana, odprowadza pot i szybciej schnie.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Polecane artykuły
Porady

Jak sobie radzić z ADHD, e-receptami i chorobą dwubiegunową w codziennym życiu?

Artykuł eksploruje tematykę ADHD, choroby dwubiegunowej oraz nowoczesnych podejść do terapii, takich jak e-recepty. Dowiedz się, jak radzić sobie z nimi na co dzień i zrozumieć swoje potrzeby oraz potrzeby swoich bliskich.
Czytaj więcej
Porady

Jak przygotować się do kursu na żeglarza jachtowego - praktyczne porady

Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci sprawnie przygotować się do kursu na żeglarza jachtowego. Zgłęb tajniki żeglarstwa i porady dotyczące efektywnej nauki.
Czytaj więcej
Porady

Rysowanie portretów - kluczowe wskazówki i techniki dla aspirujących artystów

W tym artykule przedstawimy kluczowe wskazówki i techniki, które pomogą aspirującym artystom doskonalić swoje umiejętności w rysowaniu portretów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *