Dieta

Na czym polega zbilansowana dieta?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zbilansowana dieta polega przede wszystkim na racjonalnym podejściu do odżywiania, wprowadzeniu do jadłospisu produktów wysokiej jakości oraz rozplanowaniu składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Warto o nią zadbać, ponieważ optymalne odżywianie przekłada się na zdrowie, większą odporność oraz dobre samopoczucie. W artykule podpowiadamy, jak zacząć się zdrowo odżywiać.

Mity związane z dietą 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że odchudzanie i zdrowe odżywianie to dwie różne kwestie. Krótkotrwałe, mocno restrykcyjne diety, które polegają na wykluczeniu z jadłospisu części składników niezbędnych dla naszego organizmu, nie przyniosą długotrwałych efektów i nie zastąpią zdrowych nawyków żywieniowych. Należy także zerwać z mitem idealnej diety, która będzie pasować wszystkim. Jadłospis powinien być zawsze indywidualnie dopasowany, uwzględniając m.in. tolerancję pokarmów, metabolizm, zapotrzebowanie energetyczne, stopień aktywności fizycznej, wiek, wagę, wzrost czy ewentualne choroby. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie nawyki żywieniowe muszą być zmieniane na raz – w wielu przypadkach stopniowe regulacje diety są bardziej korzystne niż radykalne zerwanie z przyzwyczajeniami żywieniowymi. Zdrowa dieta powinna być również smaczna i dopasowana do osobistych preferencji. Zdrowe odżywianie nie powinno polegać na zmuszaniu się do spożywania produktów, które nam nie smakują. 

Jakie produkty warto włączyć do diety? 

Produkty żywnościowe w zdrowej diecie powinny być świeże i wysokiej jakości. Układając jadłospis warto korzystać z piramidy zdrowego żywienia, opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Według piramidy największą część diety powinny stanowić różnokolorowe warzywa i owoce, ale w posiłkach należy uwzględnić również źródła węglowodanów złożonych, zwłaszcza kasze i inne produkty pełnoziarniste, produkty mleczne, mięso, ryby, jaja oraz nasiona roślin strączkowych oraz oleje roślinne. Ważne jest także dostarczanie organizmowi błonnika pokarmowego oraz regularne nawadnianie za pomocą wody oraz herbat ziołowych.

Jakich produktów unikać w diecie?

Optymalna dieta oznacza również rezygnację z dostarczania organizmowi tzw. pustych kalorii. W tym celu warto zrezygnować ze spożywania wysoko przetworzonej żywności oraz szkodliwego syropu glukozowo-cukrowego, który zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Od białego cukru i tworzonych z niego substancji można się łatwo uzależnić, dlatego warto wykluczyć z diety słodycze i słodzone napoje. Zawarte w nich cukry są szybciej przyswajalne przez organizm i odkładane później w postaci tkanki tłuszczowej. Lepiej korzystać z żywności o bezpiecznym składzie oraz produktów ekologicznych, które nie były modyfikowane genetycznie ani spryskiwane pestycydami. Szeroki wybór żywności organicznej ma w swojej ofercie MarketBio.

Regularność i różnorodność posiłków 

Zbilansowana dieta polega także na regularnym spożywaniu posiłków. Specjaliści zalecają zwykle 4-5 posiłków w ciągu dnia, ale ich ilość często bywa większa m.in. u kobiet  w ciąży oraz osób aktywnych fizycznie. Regularne posiłki pozwalają na efektywne wykorzystanie energii oraz składników odżywczych. Ważne jest, aby obserwować swój organizm i nie doprowadzać do skrajnych sytuacji przejadania się, zajadania stresu czy głodówek. Należy również zadbać o zróżnicowanie dań, aby dieta nie była monotonna. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie posiłków, dobrym rozwiązaniem może być zbilansowana dieta pudełkowa, dzięki której można spróbować nowych potraw, zainspirować się i w przyszłości na stałe włączyć je do swojego menu. 

Fot. Ella Olsson/unsplash.com

Polecane artykuły
Dieta

Jak suplementy diety mogą wspomóc oczyszczanie organizmu?

Dowiedz się, jak naturalne dodatki w formie suplementów diety mogą skutecznie wspierać proces detoksykacji organizmu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Czytaj więcej
Dieta

Jak laseroterapia może pomóc w modelowaniu sylwetki?

Dowiedz się, jak nowoczesna laseroterapia pomaga w modelowaniu sylwetki, przyspiesza proces odchudzania i zwiększa elastyczność skóry.
Czytaj więcej
Dieta

Właściwości i zastosowanie suplementów diety bogatych w magnez

Odkryj korzyści z suplementacji magnezem i dowiedz się, jak wpływa na twoje zdrowie. Poznaj jak dobrać suplement diety bogaty w magnez do twoich potrzeb.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *