Do aktywności fizycznej latem ciężko się zmobilizować. Wpływ na to ma zwłaszcza wysoka temperatura. Nasz organizm szybciej się męczy, a do tego ciężej się oddycha. Jak przygotować się do ćwiczeń w wakacje?
Ruch jest bardzo ważny dla naszego ciała. Wspomaga on metabolizm i sprawia, że mięśnie nie wiotczeją. Warto ćwiczyć przynajmniej 2 razy w tygodniu, nawet podczas upałów. Trzeba tylko znać złote zasady, które sprawią, że nawet latem treningi będą przyjemne.
Jest to najważniejsza z zasad podczas ćwiczeń latem. Nie można o niej zapominać. Ruch sprawia, że bardziej się pocimy, a organizm szybciej się odwadnia. Duża ilość wody podczas treningu i przed sprawi, że będzie on bardziej efektywny. Na dwie godziny przed ćwiczeniami należy wypić 1,5 l wody. Natomiast podczas samej aktywności warto nawadniać się małymi łykami co 15–20 minut.
Woda powinna być niegazowana i lekko schłodzona, ale nie lodowata. Warto pamiętać, że wypicie zbyt dużej ilości wody podczas ćwiczeń na brzuch może powodować dyskomfort.
Jeśli jesteś nocnym markiem i zazwyczaj lepiej ćwiczy Ci się wieczorem lub po południu, latem powinieneś to zmienić. Poranne aktywności, koło 5–6:00 będę najbardziej wydajne. Twój organizm będzie wypoczęty i będzie miał energię na cały dzień. Do tego o poranku powietrze jest chłodniejsze i lepiej się oddycha. Wydolność płuc wzrasta. Najlepiej biega się w otoczeniu natury. Pamiętaj, że beton zdecydowanie szybciej się nagrzewa.
Podczas aktywności fizycznych, zwłaszcza tych latem, tracimy znaczną ilość elektrolitów. Warto je regularnie uzupełniać. W napojach izotonicznych znaleźć można sód i potas, które pomagają absorbować wodę w organizmie. Wybieraj te produkty, które nie zawierają cukru. Możesz je także wykonać samodzielnie. Wystarczy, że do szklanki wody lub naturalnego soku owocowego dodasz szczyptę soli i dokładnie wymieszasz.
Węglowodany to paliwo dla organizmu. W diecie, nawet redukcyjnej, powinny stanowić około 50% wszystkich posiłków. Bez nich ciało nie będzie miało siły, aby ćwiczyć i spalać kalorie. Stawiaj zawsze na zdrowe, zbilansowane posiłki.
Do treningów w różnych warunkach można przywyknąć. Aklimatyzacja polega na przyzwyczajaniu ciała do ćwiczeń przy wysokich temperaturach. Wystarczy systematycznie zwiększać intensywność ćwiczeń na świeżym powietrzu. Odpowiednio wykonane sprawią, że latem będziemy się mniej pocić, a tętno nie będzie znacząco przyspieszać.
Kilka chwil przed treningiem warto schłodzić organizm. Wypicie wody wyjętej prosto z lodówki sprawi, że ciało schłodzi się, a ciśnienie krwi będzie niższe. Taki zabieg znacząco wpłynie na jakość treningu oraz komfort cieplny podczas samych aktywności fizycznych.
Jasne ubrania odbijają słońce, dzięki czemu ciało nie nagrzewa się tak mocno. W sklepach sportowych znaleźć można odzież specjalnie przeznaczoną do aktywności fizycznej latem. Materiał, z którego jest wykonana, odprowadza pot i szybciej schnie.
Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com