Oszczędność wody łączy się nie tylko z coraz popularniejszym dbaniem o środowisko, ale jest też sposobem na oszczędność w domowym budżecie. Warto podkreślić, że opłaty za wodę z pewnością będą rosnąć. Jak w praktyce postępować, żeby skutecznie oszczędzać wodę?
Jednym z powodów jest oczywiście oszczędność pieniędzy. Chodzi o nią zwłaszcza obecnie, gdy opłaty za wodę są coraz wyższe. Dodatkowo jesteśmy w Polsce wyjątkowo słabo zaopatrzeni w ten życiodajny surowiec. Nasze źródła wody pitnej mają przede wszystkim charakter powierzchniowy. Coraz większe zużycie i zanieczyszczenie wód sprawiają, że narażamy się na ogromne problemy w przyszłości.
Audyt stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu to absolutna podstawa, żeby zaoszczędzić większą lub mniejszą ilość wody w prosty sposób. Na co szczególnie trzeba zwracać uwagę? Największą utratę wody powodują cieknące krany i spłuczka, ale także popękane uszczelki. Często naprawa nie jest szczególnie trudna ani kosztowna – najpierw trzeba jednak dobrze określić usterki.
>> Przeczytaj także: Montaż baterii umywalkowej krok po kroku
Szerzej chodzi nie tylko o chusteczki, ale także o waciki lub niewielkie papierki. Przede wszystkim ich nagromadzenie się w rurze może wywołać zator i dalsze problemy. Z punktu widzenia oszczędności wody również jest to rozwiązanie fatalne – za każdym razem odruchowo spłukujemy muszlę, marnując wodę. Wyrzucenie papierków do kosza nie wymaga zaś udziału cennej cieczy.
Nie musimy się myć lub golić pod bieżącą wodą. Należy ją zakręcać podczas namydlania ciała i odkręcać dopiero podczas spłukiwania. W przypadku mycia zębów bardzo dobrze sprawdzi się sięgnięcie po kubek, do którego wlejemy wodę. Przyda się także zainstalowany perlator, czyli nakładka na kran, która ma za zadanie oszczędzać wodę.
Bardzo często zdarza się, że raz wykorzystana woda może posłużyć ponownie – przyda się zwłaszcza do podlewania ogrodu. Nie możemy jej wykorzystać od razu? Magazynowanie wody do podlewania w beczce nie jest niczym trudnym.
Najczęściej absolutnie wystarczający jest niezbyt okazały strumień, który pozwala nam namoczyć ciało i je opłukać. W przypadku dużego ciśnienia woda raczej obija się tylko o nasze ciało, lądując bardzo szybko w wannie lub brodziku. Nie ma więc większego wpływu na jakość naszego mycia. Dobrym rozwiązaniem może być wymiana słuchawki prysznicowej na taką, która w większym zakresie pozwala modyfikować strumień wody. Warto też nadmienić, że i tak lepszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem jest prysznic, niż kąpiele w wannie. Te ostatnie, chociaż niewątpliwie przyjemne, powinniśmy starać się ograniczyć lub wręcz wyeliminować.
Zmywarka lub pralka z trybem pracy „eko” to bardzo przydatne sprzęty w domu, gdzie chce się maksymalnie oszczędzać wodę. Warto dodać, że sam zakup zmywarki bardziej sprzyja oszczędności wody, niż ręczne zmywanie naczyń. Należy wybierać te urządzenia, które posiadają oznaczenia przynajmniej A+. Ważne jest też przemyślane użytkowanie już zakupionych urządzeń. Jeśli postanowiliśmy zrobić pranie, to zaczekajmy na to, aż cała pralka zapełni się brudnymi rzeczami.
Posiadanie przydomowego ogrodu związane jest z koniecznością podlewania warzyw i owoców. Niestety, ale najczęściej jest to konieczne wówczas, gdy przychodzi letnia susza. Zużywamy wówczas bardzo duże ilości wody, którą można by było wykorzystać inaczej. Co zrobić, by być bardziej oszczędnym i jednocześnie mieć czym podlewać przydomowy ogródek? Rozwiązaniem może być gromadzenie wody opadowej w przeznaczonych do tego beczkach, pojemnikach lub nawet niewielkich przydomowych oczkach i stawikach.