Polecamy

Jak oszczędzać wodę? Praktyczne porady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oszczędność wody łączy się nie tylko z coraz popularniejszym dbaniem o środowisko, ale jest też sposobem na oszczędność w domowym budżecie. Warto podkreślić, że opłaty za wodę z pewnością będą rosnąć. Jak w praktyce postępować, żeby skutecznie oszczędzać wodę?

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Jednym z powodów jest oczywiście oszczędność pieniędzy. Chodzi o nią zwłaszcza obecnie, gdy opłaty za wodę są coraz wyższe. Dodatkowo jesteśmy w Polsce wyjątkowo słabo zaopatrzeni w ten życiodajny surowiec. Nasze źródła wody pitnej mają przede wszystkim charakter powierzchniowy. Coraz większe zużycie i zanieczyszczenie wód sprawiają, że narażamy się na ogromne problemy w przyszłości. 

Sprawdź stan domowej instalacji

Audyt stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu to absolutna podstawa, żeby zaoszczędzić większą lub mniejszą ilość wody w prosty sposób. Na co szczególnie trzeba zwracać uwagę? Największą utratę wody powodują cieknące krany i spłuczka, ale także popękane uszczelki. Często naprawa nie jest szczególnie trudna ani kosztowna – najpierw trzeba jednak dobrze określić usterki. 

>> Przeczytaj także: Montaż baterii umywalkowej krok po kroku

Przestań wyrzucać chusteczki do muszli klozetowej

Szerzej chodzi nie tylko o chusteczki, ale także o waciki lub niewielkie papierki. Przede wszystkim ich nagromadzenie się w rurze może wywołać zator i dalsze problemy. Z punktu widzenia oszczędności wody również jest to rozwiązanie fatalne – za każdym razem odruchowo spłukujemy muszlę, marnując wodę. Wyrzucenie papierków do kosza nie wymaga zaś udziału cennej cieczy. 

spłuczka w łazience
Photo by petzshadow, from: Freepik.com

Oszczędzaj wodę podczas mycia czy golenia

Nie musimy się myć lub golić pod bieżącą wodą. Należy ją zakręcać podczas namydlania ciała i odkręcać dopiero podczas spłukiwania. W przypadku mycia zębów bardzo dobrze sprawdzi się sięgnięcie po kubek, do którego wlejemy wodę. Przyda się także zainstalowany perlator, czyli nakładka na kran, która ma za zadanie oszczędzać wodę. 

Wykorzystuj wodę ponownie

Bardzo często zdarza się, że raz wykorzystana woda może posłużyć ponownie – przyda się zwłaszcza do podlewania ogrodu. Nie możemy jej wykorzystać od razu? Magazynowanie wody do podlewania w beczce nie jest niczym trudnym. 

Staraj się zrezygnować z silnego strumienia wody

Najczęściej absolutnie wystarczający jest niezbyt okazały strumień, który pozwala nam namoczyć ciało i je opłukać. W przypadku dużego ciśnienia woda raczej obija się tylko o nasze ciało, lądując bardzo szybko w wannie lub brodziku. Nie ma więc większego wpływu na jakość naszego mycia. Dobrym rozwiązaniem może być wymiana słuchawki prysznicowej na taką, która w większym zakresie pozwala modyfikować strumień wody. Warto też nadmienić, że i tak lepszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem jest prysznic, niż kąpiele w wannie. Te ostatnie, chociaż niewątpliwie przyjemne, powinniśmy starać się ograniczyć lub wręcz wyeliminować.

męzczyzna płucze jabłko pod bieżącą wodą
Photo by spkphotostock, from: Freepik.com

Postaw na urządzenia, które oszczędzają wodę

Zmywarka lub pralka z trybem pracy „eko” to bardzo przydatne sprzęty w domu, gdzie chce się maksymalnie oszczędzać wodę. Warto dodać, że sam zakup zmywarki bardziej sprzyja oszczędności wody, niż ręczne zmywanie naczyń. Należy wybierać te urządzenia, które posiadają oznaczenia przynajmniej A+. Ważne jest też przemyślane użytkowanie już zakupionych urządzeń. Jeśli postanowiliśmy zrobić pranie, to zaczekajmy na to, aż cała pralka zapełni się brudnymi rzeczami. 

Przydomowe zbiorniki na wodę

Posiadanie przydomowego ogrodu związane jest z koniecznością podlewania warzyw i owoców. Niestety, ale najczęściej jest to konieczne wówczas, gdy przychodzi letnia susza. Zużywamy wówczas bardzo duże ilości wody, którą można by było wykorzystać inaczej. Co zrobić, by być bardziej oszczędnym i jednocześnie mieć czym podlewać przydomowy ogródek? Rozwiązaniem może być gromadzenie wody opadowej w przeznaczonych do tego beczkach, pojemnikach lub nawet niewielkich przydomowych oczkach i stawikach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tandemowy skok ze spadochronem jako prezent – jak sprawić radość swoim najbliższym?
Tandemowy skok ze spadochronem jako prezent – jak sprawić radość swoim najbliższym?
Skok ze spadochronem w tandemie to niezapomniane doświadczenie, które może stać się doskonałym prezentem dla bliskiej osoby. W tym artykule przedstawiamy, jak skok w tandemie ze spadochronem może być doskonałym prezentem dla bliskiej osoby, jakie emocje towarzyszą temu wydarzeniu oraz jak zaplanować taki prezent.
Odkrywamy tajniki wyboru odpowiedniej piłki do gry w piłkę nożną
Odkrywamy tajniki wyboru odpowiedniej piłki do gry w piłkę nożną
Rozpoczynając swoją przygodę z piłką nożną, czy to jako początkujący zawodnik, trener czy rodzic młodego gracza, jednym z najważniejszych elementów, który wymaga uwagi, jest piłka.
Zalety korzystania z serwisu rowerowego na miejscu
Zalety korzystania z serwisu rowerowego na miejscu
Odkryj atuty korzystania z lokalnych serwisów rowerowych. Zdrowie, oszczędność i ekologia - wszystko to w jednym miejscu!
Ostatnie wpisy