IndywidualnySport

Bieganie pod pełną kontrolą. Smartwear opanowuje światowe bieżnie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Smartwear, czyli inteligentne ubrania, to jedna z gałęzi szybko rozwijającej się dziedziny internetu rzeczy. To gadżety lub akcesoria, które sprawią, że trening biegowy stanie się jeszcze efektywniejszy!

Czym są inteligentne ubrania dla biegaczy?

Termin smartwear to uproszczone pojęcie dużo szerszego zagadnienia zwanego wearables. Wearables natomiast to – mówiąc w uproszczeniu – wszystkie urządzenia elektroniczne, które nosimy blisko siebie i mogą stale monitorować pracę naszego organizmu. Na początku było to kilka modeli zegarków, które mogły mierzyć tętno i kroki. Aktualnie na rynku urządzeń elektronicznych pojawia się ich coraz więcej. Mają coraz bardziej zaawansowane funkcjonalności. Zawsze jednak nadrzędną ideą, jaka przyświecała twórcom takich urządzeń, była możliwość monitorowania aktywności fizycznej przez użytkowników oraz pełna kompatybilność ze sprzętem.

Jakie możliwości daje inteligentna odzież podczas aktywności fizycznej?

Z gadżetami monitorującymi parametry organizmu nie rozstajemy się nawet w czasie snu. Już niemal każdy biegacz ma przy sobie jakieś urządzenie pozwalające mierzyć efektywność treningu. Inteligentna odzież to duża rewolucja dla każdego miłośnika sportu. Wszystkie dane zapisywane są w aplikacji mobilnej i masz do nich wygodny dostęp w każdej chwili.

Inteligentne ubranie to świetny sposób na śledzenie aktywności sportowej. Do monitorowania aktywności fizycznej najczęściej używanymi gadżetami są aktualnie zegarek sportowy, smartwatch albo opaska. Te urządzenia pozwalają nam na monitorowanie pracy naszego organizmu 24 godziny na dobę. Monitorujemy w ten sposób nasz sen, bicie serca, sposób oddychania oraz ilość kilometrów, jakie pokonujemy codziennie. Co jeśli jednak potrzebujemy czegoś więcej?

Inteligentna odzież to nie tylko gadżety. Dzięki ubraniom stworzonym przez specjalistów można teraz jeszcze lepiej monitorować swój trening i pracować nad poszczególnymi partiami mięśni. Dzięki wszytym w materiał czujnikom ubranie pokazuje rytm pracy naszego serca oraz pracę mięśni. W ten sposób sportowiec wie, nad jakimi partiami musi jeszcze popracować, a jakie mogą być już przeciążone. Dzięki czujnikom EMG można mierzyć pracę mięśni w podobny sposób jak w czasie EKG.

Muzyka i kontakt z otoczeniem to istotna sprawa dla wielu miłośników treningów na świeżym powietrzu. Jednym z ciekawych rozwiązań ostatnich lat są słuchawki bezprzewodowe z możliwością sterowania naszymi urządzeniami – np. odbieraniem połączeń czy zmianą muzyki.

Coraz większą popularnością cieszą się również ubrania codzienne, nie sportowe, wyposażone w czujniki pozwalające wykryć naszą aktywność. Czujnik przesyła dane do naszego urządzenia, w którym poddawane są analizie.

Biżuteria to również na razie gadżet, niemniej jednak coraz bardziej zyskujący na popularności. Kolczyki, naszyjniki i pierścionki z wbudowanymi czujnikami Bluetooth albo NFC w niedługiej przyszłości staną się powszechne.

Smartwear a bieganie

Bieganie to sport, w którym odzież smart zagościła już jakiś czas temu. Możemy tutaj znaleźć zastosowanie oczywiście dla wszelkiego rodzaju zegarków i smartbandów, a szeroka gama słuchawek do biegania również została zainspirowana technologią wearables. Od kilku lat możemy na rynku znaleźć również buty sportowe, które pomogą nam w nauce biegania. Dzięki czujnikowi w butach oraz aplikacji możemy kontrolować naszą technikę biegu, zaś aplikacja sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Kiedy będziesz biegać ze słuchawkami, aplikacja poinformuje Cię, jakie są Twoje postępy. Raport z biegu możesz połączyć ze swoją inteligentną opaską lub zegarkiem, aby postępy zawsze mieć w jednym miejscu. Czy ktoś marzył o lepszym trenerze na początku swojej drogi biegowej?

Czy gadżety sportowe to niezbędny wydatek?

Nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co lubisz. Jeżeli jesteś fanem sportowych gadżetów, to takie innowacyjne rozwiązania z pewnością przypadną Ci do gustu. Smartwear wszak pozwala bez trudu kontrolować podstawowe parametry treningowe. Zadbasz w ten sposób o swoją kondycję i zdrowie!

#Gadżety dla biegaczy
#Bieganie to jeden z najłatwiej dostępnych sportów. Jeśli chcesz biegać, nie szukaj wykrętów – aby…

Opublikowany przez Smart Life Solutions Helo Poland Sobota, 15 grudnia 2018

Foto wyróżniające: Freepik

Polecane artykuły
IndywidualnySport

Rozwijanie umiejętności walki i budowanie charakteru poprzez treningi MMA dla dzieci

Trenuj MMA dla dzieci i zobacz jak rozwijają się ich umiejętności walki oraz budują charakter. Inspirujący tekst o wytrwałości, dyscyplinie i wzroście osobistości młodych sportowców.
Czytaj więcej
IndywidualnySport

Jak nauka rumby może poprawić Twoją pewność siebie i dodać radości do życia

Odkryj, jak tańczenie rumby może zwiększyć Twoją pewność siebie i przynieść radość z życia. Dowiedz się, jak nauka nowych kroków tanecznych wpływa na samoocenę i pozytywne doznania.
Czytaj więcej
Sport

Rolki dla dzieci i dorosłych - pomysł na wspólny rodzinny czas

W tym artykule przedstawimy Ci kilka powodów, dlaczego rolki mogą być idealnym pomysłem na wspólny rodzinny czas.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *